... a opět mám dvě autolékárničky!

Verze pro tisk |

Před asi čtrnácti dny, při běžné silniční kontrole policie u Bílého Kostela vyšlo najevo, že mám prošlou autolékárničku - tedy obě, které jsem v autě měl. Zaplatil jsem požadovanou pokutu a hned druhý den ráno jsem běžel do specializovaného autoobchůdku v Eliášově ulici koupit novou. Za cenu něco málo přes 100,- Kč se zadařilo a byl jsem spokojen - prý na 4 roky, pokud se opět nezmění právní předpis :-).

Toto pondělí, cestou do Jablonce nad Nisou mě na příjezdu do města opět zastavila hlídka policie a - silniční kontrola. Nad krásnou, novou, červenou autolékárničkou, ještě zatavenou v plastovém sáčku, kterou jsem tak nějak "nenápadně" překládal z kapsy ve dveřích do schránky v palubní desce, kontrolující policistka jen mávla rukou. Zato jsem si povšiml mladého děvčete v bezpečnostní vestě s nápisy BESIP a pod., které mělo v ruce láhev piva. Ano! - jednalo se o takovou tu propagačně výchovnou akci, tentokrát změřenou na alkohol za volantem. Takže jsem poprvé v životě dýchal do elektronického testeru - asi tak často zmiňovaného výrobku firmy Dräger. Musel jsem se pochválit, že slib, který jsem si dal asi před 15 lety po "špatné" zkušenosti s tehdy používanými detekčními trubičkami, přinesl své ovoce: krásné digitální tři nuly na displeji a ještě jsem dostal tu láhev nealkoholického piva. To mne sice příliš nepotěšilo, protože podle mých zkušeností je výrazně močopudnější než běžné pivo, ale ...

Včera, okolo poledního jsem jel na poštu na Svárově a v prostoru zastávek U jezu opět - červenobílá "plácačka" a kontrola. Tady už jsem situaci "přečetl" rychleji, protože vedle policejního auta stála sanitka Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a byli vidět záchranáři a záchranářky ve svých typických červených vestách. Opět propagační a vzdělávací akce Policie ČR, dokonce za přítomnosti paní por. Bc. Balákové, které je nejen tiskovou mluvčí, ale má na starosti také prevenci v dopravě. Takže jsem oprášil své více jak 40 let staré znalosti z hodin branné výchovy a kurzů ČČK a poctivě odpovídal na dotazy zdravotníků a na "Andulách" předváděl nepřímou srdeční masáž. Po pravdě - začal jsem tím, že bych jako první volal právě ZZS - známou 155. Také jsem na Drägeru "vykouzlil" tři nuly a pozor - k vraceným dokladům jsem dostal novou, krásnou, tentokrát černou autolékárničku - a co mě jako krajského zastupitele obzvláště potěšilo - s logem Libereckého kraje!

Teď trochu vážněji. Někdo může takovéto kontroly a akce brát jako obtěžování, ale pokud se budeme ochotni alespoň na chvíli zamyslet nad úrovní svých znalostí první pomoci a především zda jsme schopni je vůbec použít, tak mají smysl.

Takže vedle láhve Pita mám opět dvě autolékárničky, jejichž životnost zřejmě skončí zase ve stejnou dobu - jako u těch prvních dvou ...

Přehled témat Nové téma