Lípa Musica jde do finále

Verze pro tisk |

Předposlední týden letošního ročníku festivalu Lípa Musica nabídl dva programově odlišné, avšak divácky velmi úspěšné programy.

Vůbec poprvé zavítal festival do Stráže pod Ralskem, kde v podání vynikajícího Collegia Mariana připomněl odkaz slavného místního rodáka – skladatele a houslového virtuóza Jindřicha Ignáce Františka Bibera. V sobotu pak vyprodané novoborské Městské divadlo roztančila vycházející hvězda světové nujazzové scény Ntjam Rosie. Český debut této osobité umělkyně nabídl šťavnatou porci skvělé muziky. A „vyprodáno“ hlásí festival i ve finále…

Žánrová pestrost 12. ročníku festivalu se na v pořadí sedmnácté letošní akci rozehrála nevázaným gejzírem hudebních barev. Afro, soul, jazz či brazilské etno v originálním koktejlu laděném tak trochu v hávu 70. let, to byla "Elle" Ntjam Rosie. Chytlavé melodie, svěží, dravý rytmus a písničky s myšlenkou – jednoduchý, ale fungující mix, kterým si Rosie získává popularitu po celém světě, okouzlil i festivalové publikum v Novém Boru. Songy o silných ženách, lásce, víře v Boha, radostech i strastech života či kamerunských kořenech představily Rosie jako temperamentní zpěvačku silného, sytého a pružného hlasu i autorku, které nechybí invence. Spontánní, emocemi nabitý večer plný dobré hudby lokalo festivalové publikum za bouřlivého jásotu a pískotu plnými doušky a nabito svěží energií neváhalo povstat ani k tanečním ovacím vstoje. Lípa Musica tak nabrala čerstvý, mladistvý vítr do svých plachet a s dalším úspěchem na (nejen) letošním štítu vykročila směle vstříc finálovému týdnu...

Ten nabídne setkání s Ondřejem Havelkou a Melody Makers (22. 10. / vyprodáno), první ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes a slavnostní závěrečný koncert festivalu s houslistou Josefem Špačkem, Severočeskou filharmonií Teplice a dirigentem Ondřejem Kukalem na zámku v Děčíně (26. 10. / vyprodáno).

Novinkou letošního ročníku festivalu je soutěž pro malé i velké zpěváky Lípa Cantantes. Tato pěvecká soutěž v klasickém a komorním zpěvu bude probíhat 24. a 25. října na ZUŠ v České Lípě. Soutěž je určena pro žáky ZUŠ Libereckého kraje ve věku od 7 do 25 let. Smyslem soutěže je podpořit zájem o interpretaci písní českých i světových autorů, vytváření příležitostí pro talentované žáky a rozvíjení zájmu o zpěv. Přihlášeno je přes 30 mladých zpěváků a s těmi nejlepšími se můžete setkat na koncertě vítězů a oceněných, který se bude konat v Biberově síni českolipského Muzea v pátek 25. 10. od 17.00 hod. Vstup je zdarma!

Hvězdou závěrečného koncertu bude rovněž zástupce mladé generace – mimořádně úspěšný mladý houslista Josef Špaček. V dílech Mozarta a Dvořáka Špačka doprovodí Severočeská filharmonie Teplice za řízení Ondřeje Kukala. Špaček absolvoval Pražskou konzervatoř, prestižní Curtis Institute of Music ve Filadelfii a svá studia zakončil ve třídě Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. V červnu 2009 vyhrál na Novém Zélandu Mezinárodní houslovou soutěž Michaela Hilla, rok předtím získal na Mezinárodní soutěži Carla Nielsena třetí cenu a také cenu poroty mladých. Od sezony 2011/2012 působí jako koncertní mistr České filharmonie a vedle této prestižní role úspěšně pokračuje v sólové kariéře doma i v zahraničí. V Děčíně se letošní ročník festivalu uzavře Špačkovým virtuózním podáním Dvořákova houslového koncertu a moll.

A jaký má Špaček vztah právě k tomuto dílu?

Tento koncert jsem se poprvé učil v patnácti letech a od té doby jej hraji celkem pravidelně. Jako posluchač jsem ho poprvé slyšel v Rudolfinu právě s Českou filharmonií. Sólistkou tehdy byla Pamela Frank, která vyučuje i na Curtisově institutu a já jsem měl možnost se tam s ní i na pár hodinách setkat, takže to pro mě mělo takový speciální význam. Dvořákův koncert mám hrozně rád, je to vlastně největší český houslový koncert, který byl kdy napsán. A je to tedy i taková povinnost pro českého houslistu mít tento koncert na repertoáru.

Nejen prací živ je člověk, jak relaxuje houslový virtuóz Poslechne si v soukromí třeba i hudbu nebo už jí má "dost"?

Hudbu rád poslouchám kdykoli, ale spíše studijně. Rád si poslechnu něco nového, co třeba neznám, a dovedu u toho i dobře relaxovat. Ale ne že bych si pouštěl hudbu, když mám volno. Docela rád se věnuji sportu, když mohu, hraju fotbal nebo si s manželkou občas chodíme zaběhat nebo na squash. Sport mám prostě rád, uvolňuje mě.

Více si můžete přečíst v dalším čísle festivalového zpravodaje. K jeho odběru se můžete přihlásit na www.lipamusica.cz.
 

alt
alt
Nahoru