Mimoň se pochlubila gymnáziem, muzeem i jatky

Verze pro tisk |

Výborně fungující mimoňské Gymnázium a Městské muzeum v Mimoni, stále se zlepšující úroveň péče v Domě pro seniory, problémy jediného místního českého podniku Jatka Váša a zájem zastupitelů a občanů o život v obci i v kraji zaznamenal hejtman LK Martin Půta na další pravidelné „spanilé“ jízdě do měst a obcí našeho regionu v závěru minulého týdne.

Celým dnem jej provázeli František Kaiser, starosta města Mimoň, Stanislav Baloun, místostarosta, a Helena Jakešová, vedoucí odboru kultury městského úřadu.

Na gymnáziu sice měli studenti podzimní prázdniny, ale ředitelka školy Emilie Ráčková se mohla pochlubit slušným vybavením, dobrými výsledky i spolupráci s městem.
„Jen jsem si postěžovala na podlahu v tělocvičně, která nutně potřebuje rekonstrukci v hodnotě asi milion korun,“ prozradila ředitelka školy, v jejíž budově kdysi bývala základka, kam docházeli v dávných dobách i známí boxerští mistři světa Vitalij a Vladimír Kličkové.
„Chtěl jsem po paní ředitelce, aby mi ukázala zejména to, co ji trápí. Uvidíme, co na opravu tělocvičny řekne krajský rozpočet,“ poznamenal hejtman.

Pro hejtmana překvapivá byla návštěva městského muzea a přilehlých kulturních a církevních památek - Božího hrobu či památníku padlým vojákům z války v roce 1866.
„V přízemí muzea je vlastivědná expozice, další dvě patra slouží jako galerii J. A. Pacáka. Nyní jsou zde výstavy 50 let Olympicu a výstava obrazů Heleny Hruškové,“ řekla Helena Jakešová s tím, že muzeum bylo rekonstruováno v roce 2010.
„Je to krásný turisticky zajímavý areál, vynalézavé výstavy. Překvapilo mě, jaké měl starosta dlouhé vlasy, když byl členem Klubu přátel Olympicu,“ s úsměvem komentoval návštěvu muzea hejtman, který si prohlédl například akustickou kytaru Petra Jandy, na které složil své největší hity – Dej mi víc své lásky, Želva…, košili J. A. Pacáka, violoncello Pavla Chrastiny, na které hrál ve skupině Samuels jako na baskytaru, a další a další zajímavé věci členů kapely, včetně loutky Petra Jandy.
A opravdu, vlasatý František Kaiser byl členem pražského Klubu Olympik s číslem 598 z roku 1967.


Dům pro seniory je městským zařízením sociálních služeb. Podle ředitele Jiřího Tichého je spolupráce s městem na výbornou.
„Seznámil jsem se s péčí o klienty, neboť se ukazuje, že finanční náklady na provoz krajských domovů pro seniory jsou několika násobně vyšší. Je třeba náklady poněkud sjednotit. Klientům je jedno, zda o ně pečuje krajské nebo městské zařízení, jde o kvalitní služby,“ komentoval návštěvu Martin Půta.


Manželka majitele firmy Jatka Váša, jediné české firmy v Mimoni, a ředitel firmy Miloš Lev popsali hejtmanovi nelehké konkurenční prostředí v zemědělské a potravinářské výrobě pro české firmy, když jeho společnost musela zavřít část provozu porážek jatečních zvířat.
„Dříve jsme poráželi 50 kusů za den, nyní sotva za měsíc,“ povzdechl si ředitel s tím, že zahraniční výrobci mají daleko více přímých a skrytých dotací, takže domácí nemohou v cenách konkurovat. Přesto společnost alespoň otevřela firemní prodejnu v areálu závodu.
„Je to velký problém, pokusím se o něm jednat na Asociaci krajů, neboť se nedobrá situace v zemědělství a potravinářství týká celé České republiky,“ reagoval hejtman.


Na pracovním obědě se setkal se starosty okolních obcí - Noviny pod Ralskem, Pertoltice, Bohatice, Brniště, Velký Valtinov a Dubnice a následovalo jednání se zastupiteli města.
Starosta v úvodu ujistil hosty, že objízdné trasy, které občany a návštěvníky města v současnosti sužují, skončí 18. listopadu otevřením rekonstruované Husovy ulice. Hovořilo se také o harmonizaci sítě středních škol, o potřebě silničního tahu směrem na Mnichovo Hradiště či krajských nemocnicích.


Obyvatelé Mimoně na večerním setkání chtěli od Martina Půty znát odpovědi například na dlouhodobou uzavírku, názor na těžbu uranu, jak bojovat s nezaměstnaností, co s hracími automaty či s prodaným vrcholem pod hradem Ralsko.
Třicítce příchozích hejtman mimo jiné zdůraznil, že s nezaměstnaností neudělá kraj dle svých kompetencí téměř nic, ale napomůže s hledáním investorů a bojem za výhodné pobídky státu pro zaměstnavatele.
„S těžbou uranu budu souhlasit, až bude existovat technologie, která nezničí životní prostředí,“ zdůraznil hejtman.
Závěr diskuse věnovali přítomní prodaným pozemkům pod zříceninou hradu Ralsko. Starosta přiblížil, že se město snažilo, aby k prodeji nedošlo, ale kopec patřil Vojenským lesům a statkům na území města Ralska a tomu nechtěla Mimoň do prodeje zasahovat i proto, že se Mimoň hodlá stát obcí s rozšířenou působností.
„Díky dobrým sousedským vztahům tvoříme spádovou oblast s osmnácti tisíci obyvateli, minimum je patnáct tisíc,“ prozradil František Kaiser.
„Ani případná těžba písku místním podnikatelem Vladimírem Grösserem není na pořadu dne. Tento podnikatel nejdříve musí zaplatit dluh za vytěžený les a pak bude muset jednat nejen s krajem, ale i s vojenskými lesy. A my nebudeme rozhodovat bez stanoviska lesů a naopak,“ uzavřel hejtman za potlesku přítomných.


8

Další Den s hejtmanem se uskuteční 22. listopadu v Turnově.
Slovo závěrem:

alt
alt
alt
alt
Nahoru