Obnova válečných pomníků na Novoborsku

Verze pro tisk |

Cílem této akce byla obnova dlouhodobě neudržovaných a neopravovaných pomníků padlým v první světové válce, které se nacházejí v lokalitách Lesní hřbitov v Novém Boru, ulice Šturmova v Arnultovicích a v místní části Janov.

Památník padlým v první světové válce na Lesním hřbitově v podobě šestimetrového sloupu s vytesanými jmény padlých byl odbornou firmou šetrně rozebrán a následně převezen do ateliéru k vyhotovení kopie. Kopie byla následně instalována na původní místo.

U památníku padlým v první světové válce v Arnultovicích před kostelem sv. Ducha byly vyhotoveny nové kamenné desky s kamenickým způsobem vytesanými jmény padlých. Tyto nové desky byly odborně instalovány náhradou za stávající kamenné desky, které jsou již počasím a stářím degradované a některá jména tak již nejsou čitelná. Současně byl celý pomník očištěn od mechanických nečistot a nánosů a obnoveny chybějící části (nos, brada, ucho, prsty) sochy vojáka instalované ve středu pomníku.

Památník padlým v první světové válce v obci Janov byl celkově očištěn a vyspraven a byly vyhotoveny tři nové žulové pamětní desky s nápisem odkazujícím k památce padlým. Nové žulové desky byly odborně instalovány na pomník, na kterém původní desky již mnoho desítek let chyběly.

Obnova všech tří pomníků byla prováděna od července do října 2013 odbornými firmami. Na obnovu všech tří pomníků získalo město Nový Bor státní dotaci od Ministerstva obrany České republiky v celkové výši cca 705.000 Kč a jako povinná spoluúčast města Nový Bor byla vynaložena částka 266.000 Kč. 

Slavnostní odhalení památníků se za účasti zástupců radnice uskuteční v pátek 1. listopadu. Zahájení se uskuteční v 10 hodin u památníku v Arnultovicích, poté budou asi s 15minutovým odstupem následovat přesuny na Lesní hřbitov a naposledy do Janova. Po 11. hodině je naplánován návrat z Janova na náměstí Míru.

Nahoru