Dnes je 20. 09. 2024
svátek má Oleg

Předvolební dotazník: Nová budoucnost pro Liberecký kraj

Oslovili jsme všech dvacet subjektů toužících po našich hlasech v říjnových krajských volbách. Zaslali jsme jim pro začátek stejný dotazník. Dnes vám nabízíme odpovědi Nové budoucnosti pro Liberecký kraj.

Co považujete za největší problém Libereckého kraje?  Jak byste tento problém chtěli řešit?

Největší problém je hospodaření Libereckého kraje – neprůhledná grantová politika, hospodaření některých krajem zřizovaných organizací a špatná investiční politika a péče o vlastní majetek. Nápravou je zprůhlednění fondů grantové politiky na jasně definované cíle pro všechny obyvatele kraje, důrazná kontrola krajem zřizovaných organizací, prodej nepotřebného majetku a tyto peníze investovat do infrastruktury kraje – silnice, školy, sociální a zdravotnická zařízení.

Naše noviny jsou určeny především čtenářům Českolipska. Co je podle vás největším problémem tohoto okresu? Jak byste tento problém chtěli řešit?

Špatná dopravní dostupnost hromadnou dopravou do všech míst okresu, vysoká nezaměstnanost, která s tím souvisí.  Řešením je podpora veřejné dopravy (autobusy, vlaky) tak, aby se lidem vyplatilo do práce dojíždět a nesedět doma a pobírat sociální dávky.

Které oblasti, za něž zodpovídá krajské vedení, jsou podle vás podfinancované?

Doprava, školství, sociální služby a zdravotnictví.

Jaké jsou vaše investiční priority v následujícím volebním období?

Podpora veřejné dopravy, podpora sociálních služeb a zdravotnictví a rozvoj středního školství.

Jaký postoj zaujímáte k optimalizaci školství?

Optimalizace školství je vzhledem ke krajským financím nutná – musí však vycházet z potřeb obyvatel jednotlivých regionů a být podepřena kvalitní hromadnou (příp. přímo žákovskou) dopravou tak, aby všichni měli dobře dostupné všechny typy vzdělávání. V rámci optimalizace je možné regulovat pouze školy s podobným zaměřením a ne vytvářet nesmyslné slepence.

V jakém stavu je podle vás zdravotnictví v kraji a jaké chcete provádět změny v jeho fungování?

Vzhledem k velkým dojezdovým vzdálenostem je nutné zvyšovat zdravotní péči i v regionálních centrech. Zde je nutné udržet vysokou zdravotní péči v českolipské nemocnici a neustále zvyšovat kvalitu jejího personálu a zdravotní i mimozdravotní péči o pacienty. Hledat podporu pro kvalitní lékařskou péči i v menších městech, např. prostřednictvím jasně cílených dotací na obnovu budov pro zdravotní a sociální služby. Důležité je též zkvalitňovat péči v domovech pro seniory a vzhledem ke stárnutí populace nabídku míst v těchto domovech rozšiřovat.

Velkou část rozpočtu kraje odčerpává doprava. Chtěli byste v ní něco změnit?

Doprava v Libereckém kraji je velmi složitá vzhledem k velkému množství malých odlehlých obcí a neelektrifikované železniční síti. Silniční síť státní i krajská je zanedbaná. Nutností je apelovat na stát, aby urychlil rekonstrukci a dostavbu silnic I. třídy, usilujeme o vypracování podrobného harmonogramu rozvoje krajské silniční sítě a harmonogramu oprav. Budeme podporovat regionální dopravce na silnici a železnici, kteří nabídnou služby, které umožní zlepšení dopravní situace zaměstnancům i studentům.

Velkým problémem Liberecka byly opakované záplavy a povodně. Jak se s nimi podle vás vypořádalo současné vedení kraje? Co byste udělali lépe?

Současné vedení kraje na povodňové škody reagovalo nedostatečně, dodnes nejsou obnoveny mosty nebo jsou i po několika letech uzavřeny některé komunikace, což velmi ztěžuje život obyvatelům obcí. Místo oprav povodňových škod se porcoval medvěd (tzv. grantový program G99) a stavěli se nové šatny pro fotbalisty, opravovali silnice nebo mosty, které by ještě další rok vydržely a nebyly zasaženy povodněmi. My bychom zastavili nepotřebné financování věcí, které v tu chvíli nebyly veřejnou prioritou, a podpořili obce a obyvatele zasažené povodněmi.

Kdo je vaším potenciálním koaličním partnerem?

Především uskupení, jejichž hlavním cílem je podpořit rozvoj kraje (mají především krajskou působnost) a nezodpovídají se stranickým sekretariátům v Praze a zástupům lobistů.

Autor otázek velmi negativně vnímá populistickou snahu současného i předchozího vedení kraje zviditelňovat se při stříhání pásek a jiných podobných akcích. Jde podle vás o legitimní jednání? Chystáte se tiskové oddělení kraje využívat podobným způsobem?

Naším cílem není populismus, ale odbornost. Samozřejmě, že přestřihování pásek má význam tam, kde jsou zástupci kraje pozváni k akci, která má příhraniční nebo neregionální dopad, tzn. prezentují nové aktivity v kraji, které přitáhnou turisty – otevření cyklostezky, ukázání zrekonstruované památky, ale přestřihávat každou pásku u běžných věcí (opravená silnice, most, zrekonstruovaná část nemocnice nebo školy) je nám odporné. Tiskové oddělení kraje má o těchto věcech referovat, ale není potřeba u toho vždy vystavovat obličej „panáka v saku“.

Podle Ústavy mají zastupitelstva kraje právo zákonodárné iniciativy. Chystáte se v případě volebního úspěchu předložit Parlamentu nějaký zákon?

Vzhledem k tomu, že Česká republika i v roce 2012 opravuje památky podle zákona z roku 1987, jsme připraveni předložit vlastní podobu památkového zákona.

Kdo za váš subjekt dotazník vyplňoval?

Mgr. Pavel Žur

Mgr. Miloš Krčmář