Hradozámecká noc

Verze pro tisk |

Hradozámecká noc oživí Trosky, Rohozec, Frýdlant, Grabštejn i Valdštejn

Posedět u táboráku, opéct si špekáček a užít si romantickou atmosféru večerního hradu při západu slunce. To vše umožní tradiční festival Hradozámecká noc, jejíž další ročník se koná v sobotu 26. srpna na několika památkách v kraji.

 „Poslední prázdninový sobotní večer mohou celé rodiny strávit na některé z hradů či zámků po celé republice. Ne jinak tomu je i v Libereckém kraji. U nás je možné navštívit kromě Trosek také hrad Valdštejn, zámek Hrubý Rohozec, hrad Grabštejn a zámek Frýdlant,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na hradu Trosky bude k poslechu, a možná i tanci, tu zahraje country kapela Nabitý baterky. Nebude chybět ani vyprávění pověstí o hradu Trosky a komentovaná prohlídka hradu pro zájemce.

Prohlídky na Hrubém Rohozci zavedou zpátky do 40. let 20. století, kdy na zámku žil předposlední majitel Mikuláš DesFours-Walderode, který rou 1941 zemřel. Satirický příběh přiblíží, jak zámecký personál připravoval Pohřeb starýho pána.

Hrané noční prohlídky volně inspirované posledními majiteli panství, kterým se narodilo sedm dcer: co se událo a možná také neudálo na frýdlantském zámku, bude možné vidět a zažít v deseti hraných prohlídkách na této památce.

Na Grabštejně zase Kristián Kryštof Clam-Gallas pořádá hon na bažanty. Pozve všechny s výjimkou hraběte Harracha, neboť je to nadutec a zkazí všechnu zábavu. Jenže nepozvat tak významného člověka, to by byl poprask. Jak to dopadne, ukáží prohlídky, které hudbou a tancem doprovodí část souboru Fragium 16. Noc plná překvapení se scénickými kostýmovými prohlídkami a doprovodnou hudbou čeká i na Valdštejně.

Všechno potřebné o Hradozámecké noci včetně rezervací najdou zájemci na webu https://www.npu.cz/cs/o-nas/projekty/po-stopach-slechtickych-rodu/92912-hradozamecka-noc-2023.


 

Jan Mikulička

  1. odborný zaměstnanec pro styk s veřejností

  2. Facebook: Libereckykraj

  3. Twitter: Libereckykraj

  4. Instagram: Libereckykraj

Nahoru