Brigádní generál Hnělička upozorňuje na nebezpečí z Východu

Verze pro tisk |

Brigádnímu generálovi ve výslužbě, válečnému veteránovi od Tobruku a Dunkerque, Čestnému občanu Liberce, nositeli mnoha českých a zahraničních vyznamenání blahopřál v jeho bytě na Králově Háji v Liberci k jeho 93. narozeninám hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Spolu s čilým generálem se více než hodinu účastnili živé „domácí“ diskuse o tom, co už bylo, i o budoucnosti, jeho syn Stanislav Hnělička ml. a vnuk Jan Hnělička, a také vedoucí kanceláře hejtmana Josef Chýle.
„Malinko jsme se oproti loňsku opozdil, ale byl jsem v době vašich narozenin 12. února zrovna na jednání v Bruselu,“ pronesl při předávání květin a lahvičky červeného vínka hejtman omluvu, kterou usměvavý brigádní generál Stanislav Hnělička s noblesou přijal.

Pod velkým obrazem egyptských pyramid, který namaloval jeho otec po návštěvě své rodiny v Egyptě v roce 1967 (hned po jejich odjezdu začala 5. června Šestidenní egyptsko–izraelská válka) se hovořilo samozřejmě o Tobruku, Dunkerque, ale také o významu armády v souvislosti s Ukrajinou.
„Žel, nevidím to dobře, na Rusy si musíme dát pozor, mají to v genech,“ pronesl mimo jiné generál na otázku, zda sleduje válečné dění na Ukrajině.
Na závěr se válečný hrdina, který si posteskl, že už žijí spolu s ním už jen tři vojáci z pouštních bojů v Africe, podepsal přítomným do knihy Byl jsem tobruckou krysou, kterou napsal společně s publicistou Janem Šebelkou.

Stanislav Hnělička se narodil 12. února 1922 v Liberci. Do zahraničního odboje se zapojil po obsazení Sudet. Do odboje se dostal až na třetí pokus, když se nejprve vrátil z Dánska a pak unikl z vlaku směřujícího do koncentračního tábora v Dachau.
Poté se zúčastnil bojů v Libanonu a Sýrii, pod velením generála Karla Klapálka bojoval u Tobruku a později také u Dunkerque a v Belgii.
Po skončení Druhé světové války byl po roce 1948 vězněn. Od roku 1989 se postupně stal nositelem nejvyššího českého státního vyznamenání Řádu bílého lva, dvou Československých válečných křížů, francouzského Řádu čestné legie, polského Válečného kříže, Africké hvězdy, dvou medailí Za chrabrost, medailí Za zásluhy 1. stupně, a řady dalších vyznamenání.
A právě hodně zdraví generálu Stanislavu Hněličkovi, hrdinovi a skvělému člověku, všichni přejí. 

Nahoru