Socha pro Českou Lípu

Verze pro tisk |

Z veřejných prostranství po roce 89 zmizely sochy. Často se jednalo o sochy lidí, osobností a ať už je doba, společnost adorovala právem či neprávem, mně chybí. Taková socha, to může být memento,inspirace, vzor či provokace. Tak moje otázka zní: Jakou osobnost byste si dokázali představit jako sochu v životní velikosti? A kde by měla stát?

Moji favoriti jsou: Komenský, Dvořák, Havel, Hus, Zátopek...

Komenskýho - před ZŠ Špičák, aby nám připomněl, že vzdělanost a moudrost nepřichází s věkem, ale s učením

Dvořáka - po Leninovi před ZUŠ, aby si lidi nemysleli, že dobrý skladatel je třeba Dan Landa

Havla - třeba na to Jeřábkovo, aby nám připomněl, jak rychle zapomínáme...

Husa - ten by se hodil kamkoliv, ten by nám připomněl, že pro pravdu se dá i umřít...

Zátopka - tak toho samozřejmě do našeho sportovního areálu, ten by nám připomněl, že základem pro úspěch ve sportu není například nová hala, ale hlavně vůle,píle a odhodlání...

Asi nejradši bych někde viděl toho Honzu Komenskýho, ten tý Lípě chybí...

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Socha pro Českou Lípu

Moc pěkná diskuse. I když bych rád v Lípě viděl raději sochy osobností, které mají s Lípou něco společného. Přičemž nemyslím Skokana.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Přikláněl bych se k soše pojaté jako memento, možná i provokace. Co by v nás vyvolávala sebereflexi. Například socha typického Čecha před Kauflandem. To by mohlo být i sousoší. Vyvalený pupek, igelitka v ruce, pivko, český hambáč, Blesk, cigára, podkolenky v sandálech ..... Nebo socha brouka Bc.Pytlíka v tričku s nápisem Comenius University. U něj mě nenapadá, kde by měla stát.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Sochu Havla???Ty vole na kole....tak to je nářez!

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

@hlodavec: Pokud ti Havel nesedí, tak řekni, koho bys rád jako sochu viděl ty?

Nahoru

nejlepší porevoluční starosta

A který z porevolučních starostů by měl mít časem v Lípě sochu? Budeme vůbec při té naší negativistické povaze jednou někoho z nich vnímat pozitivně? Anketa: Kdo byl podle vás nejlepším starostou (starostkou) Lípy od roku 1990?
a) Štrumfa, b) Pokorný, c) Skokan, d) Pazourek, e) Moudrá.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Dobrá otázka, ale ani jeden z nich si to nezaslouží, aby se tesal do kamene. Neb všichni dosavadní starostové byli jen a pouze politici a ne osobnosti.

IMHO: Tvůj příspěvek je off topic hiibille. Otázku, zda by měly být sochy ve veřejném prostoru v Lípě a popřípadě koho, jsi přetransformoval do hodnocení porevolučních starostů. To je celkem zajímavá otázka na nové vlákno.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Promiň, chtěl jsem to trochu oživit. Jde nějak přetransportovat?

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Tak vždycky jde založit nový příspěvek.... Ta dlouhá vlákna o ničem jsou tristní a je to jen proto, že je někdo neustále "oživuje". Já osobně používám i počet zhlédnutí jako čtenářský barometr Hydeparku. Nicméně mi z toho vychází, že o sochy není zájem a asi i dost velké procento lidí nevnímá veřejný prostor kolem sebe a nevyjelo nikdy za hranice České Lípy, chybí jim srovnaní.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Co takhle místo sochy zasadit strom.A místo Havlovy sochy dva.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Stromů je ve městě na můj vkus akorát, ale máte pravdu, že by potřebovaly prokácet a vysadit třeba nové (teď mluvím o stromech v centru, ne v parku, tam je to jasné...)

@hlodavec provedl krok stranou. Místo toho, aby reagoval na otázku, reagoval popřením a poté dodává vlastní rádoby úderný komentář.

Nechápu ty snahy o ohýbání či zlehčování témat.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

To je u nás hlodavců normální.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Osobně jsem za sochy,ale jako umělecká díla.Ty které vyjadřují nějaké směry či hlavně osobnosti určité doby by to měli mít zakázáno.Takové sochy-symboly jsou vždy dobré pouze k tomu,aby se časem ničili.Husiti ničili katolické světce ,po Bílé Hoře zase protestantské světce a na hrazovali se katolickými,vznik Republiky byl podnětem k ničení všeho,co se jen zdálo,že má společného s Habsburky,nahradilo se to Masarykem,pak sv .Václavem,pak Benešem,pak se zas vše strhlo a frčel Stalin,Gotwald,Lenin a spol.,pak se zase strhly.K čemu to je?Pěkná umělecká díla.A je to
U vás bych udělal výjimku.Jindřich z Lipé,správce České země sehrál natolik velikou úlohu v našich dějinách,že by vůbec nevadil.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Hlavně by už nemusel nikomu vadit, protože beztak o něm většina nic neví.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Jsem sice z Boru, ale beru si poradní hlas.
Poctěný jedinec by měl mít k ČL vztah. Proč by to měl být třeba Hus, Komenský nebo Zátopek?
Mezi rodáky jsem známou osobnost neobjevil, možná mě ale vyvedete z omylu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_L%C3%ADpa#V.C3.BDznamn.C3.AD_rod.C3.A1ci_a_ob.C4.8Dan.C3.A9
Napadá mě disident Ladislav Lis, který blízko ČL žil (a chodil se povinně hlásit na českolipskou služebnu SNB). Ten má pamětní desku v Pekle:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ladislav_Lis
Jakub Arbes si v ČL odseděl 15 měsíců za pobuřující novinové články: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jakub_Arbes#Novin.C3.A1.C5.99
Oba by si zasloužili pomník za občanskou odvahu a statečnost v těžkých dobách.

Ale aby nezůstalo jen u diskutování, které za pár dní vyšumí beze stopy. Najde se pár lidí, kteří se dokážou pro vybranou osobnost nadchnout, založit sdružení, uspořádat sbírku atd. - a vydrží prát se za projekt až do slavnostního odhalení sochy?

Ani Alanovy nápady by neměly zapadnout. Byl jsem například v Praze na výstavě Krištofa Kintery a návštěvníci si tam skutečně užili:
http://kristofkintera.com/pages-work/lighthouse-of-prague/lighthouse-of-prague1.htm
Nepřehlídněte třeba Bad innovation in the name of protection na str. 2 - jakýsi betonový řopík v podobě kočárku, kterým šlo velice těžko pohnout z místa (návštěvníci skutečně mohli s exponáty manipulovat).

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

No právě u těch slavných českolipanů mám trochu problém, ale třeba socha toho Jindřicha z Lipé u hradu Lipý nebo uvnitř, to by bylo hezké, to si dokážu představit.

Alan zmínil toho typického českolipáka před kaufem, mno jako provokace dobrý, ale jinak pro mne prvoplánově pitomý.

Tak samozřejmě daly by se vytvořit pěkné ne- lidské sochy, ale dosavadní snahy byly otřesné... skřítci, sovy,.... Ještě celkem ok je flétnistka v tý proluce u Unionky, ale jinak se toho dost bojim...

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

@milan zahradník: To, že se toho bojim, je obava o estetickou hodnotu ne-lidských soch. Obava, na základě již realizovaných "věcí" na sídlištích a v centru v posledních 20 letech.
To vaše"tlačení" vypadá jinak, pokud by někdo chtěl. Toto je diskuse na regionálním serveru, nic víc.
Spojení - "akutní potřeba sochy" zní přinejmenším zvláštně. Potřeba pro společnost, vyrůstat v kultivovaném kulturním a esteticky hodnotném prostředí je však dle mého nutná a měla by být zajištěna jako jedna ze základních potřeb pro plnohodnotný život.
Kde je vůle, tam jsou i peníze.
To uzrání nebudu komentovat, neb nevím co tím myslíte.

K vašemu nápadu mohu jen dodat, že pokud bych byl borák, tak bych toho, kdo tohle navrhnul, umlátil. Třeba plakátem...

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

No tak... MZ to jistě myslel jako karikaturu. A ta by mohla být i z nějakých plastů, aby to bylo levnější.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Členka Vlastivědného spolku Českolipska - Klubu přátel muzea, vážená paní E. S. navrhuje, aby Českou Lípu zdobila socha sv. Zdislavy - patronky Libereckého kraje, ochránkyně rodiny, manželství, a to v souvislosti s 20. výročím jejího svatořečení, které připadne na rok 2015. Tento její návrh podporuji. A co vy?

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Zajímavý příspěvek, zajímavá iniciativa, děkuji...
Tak jestli se na někom projevila sekularizace minulého režimu, tak je to asi moje generace - 80.léta.
Věřící mám rád, charita a jejich ostatní činnost vyplňuje místo ve společnosti a za to je obdivuji, ale stavět sochy svatých, s tím mám na jednu stranu trochu problém. Jestli to není už trochu pozdě, resp. zda už to není trochu jinak. Cesty víry už dnes nevedou přes sochy, ale přes lidi.

Vzhledem k nynějšímu stavu vypořádání státu s církvi to asi nebude možné bez spoluúčasti církve či sbírky.

Nicméně na druhou stranu taková socha místo minaretu je vlastně z hlediska ochrany-vymezení hodnot naší evropské -křesťanské společnosti docela na místě.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Zajímavé počtení zde: http://www.i-noviny.cz/412008-20429#.UpRhCMRFXYk

"Už když jsem psal krátkou zprávu ze zastupitelstva, bylo mi jasné, že nejvíce se bude v novinách diskutovat o zamýšlené jezdecké soše. Nejde však o věc novou. Pokud jsem pátral správně, jednalo se o ní už v roce 2000. V době, kdy Hana Moudrá snad ještě ani neuvažovala o tom, že kdy bude starostkou. V roce 2002 předložil návrh na realizaci jezdecké sochy Jindřicha z Lipé současný zastupitel Jan Riedl. Tehdejší usnesení bylo stručné: Zastupitelstvo města Česká Lípa podporuje myšlenku realizace jezdecké sochy Jindřicha z Lipé. A stručné je i tentokrát: Zastupitelstvo města Česká Lípa bere na vědomí informace o přípravě jezdecké sochy Jindřicha z Lipé. Pro pořádek ještě uvádím, že autory záměru jsou sochař František Lipenský a Mgr. Attila Vörös, akademický malíř."

Psal se rok 2008

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Zdislava - než byla prohlášena za svatou - tak byla skutečná... žena, která se starala o své 4 děti a poskytovala pomoc nemocným...

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Zdislava je právě tou postavou, které by si měli lidé velice vážit. V Jablonném zřídila špitál a starala se o svou rodinu a také o chudé a nemocné - což jako manželka majitele panství Lemberk nemusela a nebylo to ve 13. století vůbec samozřejmé. Hrozila jí samozřejmě také nákaza, lepra, tuberkulóza apod. Také zemřela velice mladá i na tehdejší dobu, bylo jí okolo 30 let.

Jinak bych věděl o jednom člověku, kterému by se v budoucnu v České Lípě měla postavit určitě socha, je to člověk, který toho o Lípě ví úplně nejvíce a umí o tom krásně vykládat. Naštěstí je mezi námi a věřím, že ještě dlouho bude. Pro zasvěcence a lidi, kteří se o město zajímají, tedy místní patrioty, myslím, nemusím dodávat více. Každý bude vědět, o kom mluvím.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Hlavně doufám, že nemyslíte toho, kdo mě napadá. Není to ten člověk, co je ve všech kronikách před rokem 1989, jak velebí Vítězný únor?

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

To by mě opravdu zajímalo, koho myslel...

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Kafko, koho si tenkrát myslel?

PS: Ano, je to trapný pokus o restart mých diskusních vláken. Neb před volbami, jsou všichni strašně ukecaný a chtějí diskutovat... :-)

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Myslím, že potřebujeme důležitější věci. Tohle by musel zaplatit mecenáš a Lípa nemá svého Panocha.

Nahoru

Re: Socha pro Českou Lípu

Někde je model Jindřicha z Lipé na koni kt

Nahoru